Otwarcie Zjazdu

Prezes Polskiego Towarzystwa Logoterapii i Noo-Psychosomatyki

Psycholog, Pedagog, Logoterapeuta. Laureatka nagrody miasta Wiednia im. V.E. Frankla (2008) dla młodych naukowców za rozwój problematyki psychologii cierpienia. Autorka 3 książek oraz 4 testów psychologicznych z dziedziny psychologii cierpienia oraz poczucia odpowiedzialności. Uzyskała certyfikat z Logoterapii I i II stopnia (Trnawa 2000-2004r.) Wiele lat prowadziła wykłady na Uniwersytecie w Trnawie (Słowacja) z zakresu Psychoterapii Egzystencjalnej oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2000-2019r.). Od kilkunastu lat współpracuje z rosyjską Akademią Nauk (RAN, Moskwa) efektem czego są licznie wygłoszone referaty, opublikowane artykuły i wspólne projekty naukowo-badawcze. Od 2019 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Goście specjalni

Alexander Vesely

Czego nauczyłem się od mojego dziadka Viktora Frankla

Psychoterapeuta, producent i wielokrotnie nagradzany reżyser, wnuk Viktora E. Frankla. Jest twórcą filmu dokumentalnego pt. „Viktor & I” z 2010 roku.

Wykładowca na Uniwersytecie Wiedeńskim i gościnny wykładowca w Hochschule für Fernsehen und Film (HFF) w Monachium. Ponadto podróżował po świecie popularyzując nauki Logoterapii (III Wiedeńskiej Szkoły Psychoterapii), kontynuując tym samym dzieło swego dziadka.

Alex Pattakos

Osiąganie poczucia sensu życia w praktyce społecznej i politycznej

Współzałożyciel Global Meaning Institute i współautor międzynarodowej bestsellerowej książki pt., Więźniowie własnych myśli: Zastosowanie zasad Logoterapii Viktora Frankla w życiu zawodowym”, przetłumaczonej na 23 języki. Współtwórca MEANINGology® - dyscypliny poświęconej „nauce i praktyce znaczenia w życiu, pracy i społeczeństwie”.

Dr Pattakos otrzymał tytuł Honorowego Profesora przez Moskiewski Instytut Psychoanalizy w Moskwie za pionierski wkład w rozwój logoterapii i analizy egzystencjalnej.

W przeszłości pracował jako terapeuta i administrator zdrowia psychicznego oraz pełnoetatowy profesor administracji publicznej i biznesowej, w tym kierownik studiów magisterskich. Ponadto jest ekspertem merytorycznym i felietonistą magazynu Psychology Today poświęconego poszukiwaniu sensu.

Alex Pattakos
Eva Naništová

Aktywacja wzrostu potraumatycznego w praktyce Logoterapeutycznej

Psycholog, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki, dziekan na Wydziale Psychologii Pan-European University w Bratysławie. Autorka szeregu monografii i opracowań naukowych. Specjalizuje się w problematyce psychologii domowej, psychoonkologii i sensu życia.

W latach 1998-2002 uczestniczyła w treningu logoterapii i psychoterapii integralnej pod kierownictwem prof. K. Popielskiego. Ponadto jest założycielką i prezesem Słowackiego Instytutu Logoterapii (SILOE), który realizuje 4-letnie szkolenie z logoterapii, akredytowane przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowackiej.

Prelekcje

Sesja I: Antropologiczno-filozoficzne rozważania dotyczące natury człowieka

Being human: an option, a challenge, a problem and the responsibility

Dmitry Leontiev